2016-05-31 Tydzień Osób Niepełnosprawnych - DPSI

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia > 2016

Tydzień Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością"

Tydzień Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością" to coroczny cykl imprez kulturalno - sportowych o charakterze integracyjnym, organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy organizacji pozarządowych. W trakcie trwania osoby niepełnosprawne rywalizują w różnych dyscyplinach sportowych – pływaniu, bieganiu, piłce nożnej, tenisie stołowym, wioślarstwie halowym, kajakarstwie, czy wspinaczce.  Prezentują swoje osiągnięcia artystyczne – wokalne, taneczne, teatralne, które są nie mniejsze niż ich pełnosprawnych rówieśników. Wspólnie poznają historię Krakowa, jego zabytki i eksponaty zgromadzone w muzeach, poznają miasto od strony kultury – teatry, kina, wystawy. Można się przekonać, że Kraków to  nie tylko kulturalna stolica Polski, ale również miasto tolerancji, popierające ideę integracji i otwarte na trudną tematykę niepełnosprawności.
XVII Tydzień Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych" odbywały się w dniach 31 maj - 6 czerwiec 2016 roku. Mieszkanki z naszego domu w tym roku szeroko uczestniczyły w powyższym cyklu imprez począwszy od pierwszego dnia imprezy na Rynku Głównym gdzie odbywały się m.in.: występy artystyczne na scenie, prezentacja prac plastycznych osób niepełnosprawnych, sesja zdjęciowa w strojach bajkowych, turniej gier planszowych, plener malarski. Zespół z naszego Domu „Znaki Zodiaku” przygotował na ta okoliczność program artystyczny pt.: „Prawo Miłości”. Program ten mówił o miłości w aspekcie miłości do świata, ludzi, rodziców, partnera i Boga.
Kolejne dni tj. 04 i 05 czerwca dały możliwość zwiedzania Muzeum Historycznego Miasta Kraków. Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje sie prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku. Podziemna ekspozycja prezentuje bogatą historię Krakowa, z którą z dużym zainteresowaniem zapoznały się nasze mieszkanki. 04 czerwca przed udaniem się do Muzeum mieliśmy okazję uczestniczyć w Integracyjnym Pikniku Rodzinnym i Dniu Sportu organizowanym przez Stowarzyszenie Sprawni Razem podczas którego mogliśmy obejrzeć pokazy dyscyplin sportowych w wykonaniu osób niepełnosprawnych na wózkach z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji oraz występy artystyczne na scenie. Natomiast 06 czerwca uczestniczyliśmy w Festynie Sportowym. Tydzień Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością" w tym roku przyniósł nam bardzo dużo wrażeń i atrakcji.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego