2016-09-13 Dzień Sportu i Zabawy - DPSI

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia > 2016
        XIII Dzień Sportu i Zabawy im. Tadeusza Giżyckiego w Izdebniku

13 września 2016 roku w naszym Domu odbył się XIII Dzień Sportu im. Tadeusza Giżyckiego pod patronatem Starosty Powiatu Wadowickiego. Wśród licznie zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas Starosta Wadowicki Bartosz Kaliński i Wicestarosta Wadowicki Andrzej Górecki, Radny  Powiatu Wadowickiego Zbigniew Fraś, Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata, Ksiądz Proboszcz Andrzej Gawenda a także pani Barbara Pindel – Polaszek Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach.
   W zawodach udział  wzięło 140 zawodników z 19 Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy z powiatu wadowickiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego, krakowskiego i cieszyńskiego, myślenickiego, myszkowskiego. Tegoroczny Dzień Sportu i Zabawy został wpisany na listę imprez odbywających się w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #Be Active. Koordynatorem ETS w Polsce jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. W związku z tym każdy z zawodników biorących udział w zmaganiach otrzymał pakiet promocyjny przekazany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
   Sportową rywalizację rozpoczął „Bieg o Puchar Starosty Wadowickiego”. W konkurencji tej mogli wziąć udział wszyscy zawodnicy. Do rywalizacji zgłosiło się 42 zawodników. Zostali oni podzieleni na 10 grup startowych ze względu na płeć i wiek. W jednej z grup startowała nasza Mieszkanka Mari Rojek i udało się jej wywalczyć puchar dla naszego domu zajmując pierwsze miejsce.
Po zakończonej rywalizacji w biegu mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Izdebniku przedstawiły „Pokaz mody na wesoło” a także odbyła się konkurencja dla zaproszonych gości „Rzut Cholewiakiem do Kosza”. W tej konkurencji niezawodnym okazał się ksiądz proboszcz parafii w Izdebniku Andrzej Gawenda wykorzystując wszystkie trzy szanse celnie.
Po uroczystej dekoracji  i wręczeniu pucharów za bieg uczestnicy zawodów mogli zmierzyć się w takich konkurencjach jak: golf, rzut woreczkiem do skrzyni, kręgle, „hula-hop” oraz „bliżej środka”. W przeprowadzeniu poszczególnych konkurencji pomogli uczniowie z pobliskiego Zespołu Szkół w Izdebniku w ramach wolontariatu.
Wszyscy zawodnicy biorący udział w zawodach nagrodzeni zostali pucharami, medalami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach oraz darczyńców, którzy wsparli to przedsięwzięcie.
Dodatkowo w tym roku zostali wyłonieni trzej najlepsi zawodnicy, którzy zwyciężyli w rywalizacji.  
Po zakończonych zmaganiach sportowych był już czas na dobrą zabawę przy muzyce, zabawy animacyjne, plener malarski, pokaz strażacki, malowanie twarzy, jazdę konną i grila.
Celem imprezy było promowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych, podnoszenie ich sprawności fizycznej oraz zachęcanie do większej aktywności i rozwijania zainteresowania sportem.
Tego typu spotkania pozwalają osobom niepełnosprawnym czerpać radość z osiąganych wyników, motywować je do dalszej pracy, a także wzmacniają integrację z lokalną społecznością. Zawody przebiegały w atmosferze wesołej, wspólnej zabawy.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego